Sējas sākums lauksaimniekiem piedāvā veidus, kā uzlabot sēklu dīgtspēju


Sējas sākums lauksaimniekiem piedāvā veidus, kā uzlabot sēklu dīgtspēju

Sēja rada daudz izaicinājumu lauksaimniekiem. Lai iegūtu bagātīgu ražu ir ļoti svarīgi laukus apsēt laicīgi, pareizi samēslot zemi, aizsargāt pret slimībām un kaitēkļiem, iznīcināt nezāles. Tuvojoties sējas pašam maksimumam, gan pieredzējuši lauksaimnieki, gan zinātnieki iesaka ne tikai pārbaudīt sēklu dīgtspēju, bet arī kodināt sēklas materiālu. 

Kaimiņvalsts Lietuvas Šaķu rajona lauksaimniecības sabiedrības Lukšiai, kuras pārvaldībā ir 3400 ha apstrādājamās zemes, galv.agronoms Jonas Bakas apgalvo, ka normāla augkopības prakse nav iedomājāma bez kodnēm. Pēc viņa teiktā, visi lielākie lauksaimnieki, gribēdāmi izvairīties no vēl lielākiem zaudējumiem, izmanto kodnes. "Jau divpadsmit gadus izmantojām kodnes un šis gads nav izņēmums. Izmantojam kodni pieskares un sistēmas iedarbības kodni, lai attīrītu sēklas materiālu no slimību iedīgliem, jo īpaši kaitīgās fuzariozes infekcijas, un tajā pašā laikā, lai palielinātu sēklu dīgtspēju", - saka J. Bakas.
 

 

Sēklu dīgtspēja - zemāka

Kā atzīmē agronoms, sakarā ar biežajiem nelabvēlīgajiem laika apstākļiem labības pļaujas laikā, kodņu nepieciešamība ik gadu arvien pieaug.

"Pagājušajā gadā ražas novākšanas laikā bija ļoti mitrs un šogad sēklu kvalitāte bija sliktāka nekā parasti - dīgtspēja bija zemāka. Šogad pavasara sēklu dīgtspēja vidēji sasniedza tikai 82 procentus, parasti tai ir jābūt virs 90 procentiem", - saka agronoms J. Bakas.


Pieskares un sistēmas iedarbības kodnes ir pārdošanā jau vairākus gadus un ir vienas no populārākajām kodnēm. Tās ir paredzētas graudaugu aizsardzībai pret slimībām, kas izplatās ar sēklām un caur augsni. Kodnes ir īpašas ar to, ka to sastāvā ir pat trīs darbīgās vielas: fludioksonils, difenokonazols un tebukonazols.

Pirmā darbīgā viela - fludioksonils. "Tas ir pieskares fungicīda ar ilgstošo iedarbību darbīgā viela, kas nedaudz iekļūst gan sēklu iekšpusē, gan dīgsta koleoptilē. Šī darbīgā viela lieliski aizsargā sēklu no sakņu slimībām, kas izplatās ar sēklām un caur augsni, it īpaši no tām, ko ierosina Fusarium ģints sēnes", - saka Syngenta produktu eksperts Juozas Semaška.

Kodnes sastāvā esošais difenokonazols ir sistēmas iedarbības fungicīds, kas pakāpeniski iekļūst dīgstā caur saknēm un tādēļ kodnes iedarbības laiks ir ievērojami garāks. 

"Cita darbīgā viela - difenokonazols ir ar plašu iedarbības spektru, ieskaitot kviešu cieto melnplauku un pundurmelnplauku, plēkšnu plankumainību. Bet tebukonazols ir sistēmas iedarbības fungicīds, kas ātri iekļūst caur saknēm dīgstos un pārvietojās uz augšanas konusu. Tas ir efektīvs pret putošo un cieto melnplauku, sakņu puvēm", - saka J. Semaška.

Kodne, kas iedarbojās caur augu saknēm

Tirgū parādījušās arī cita kodnes, kas raksturojās ar sakņu spēcinošām īpašībām, un to sastāvā ir divas darbīgās vielas - sedaksāns un fludioksonils.

"Sedaksāns ir lokālas sistēmas iedarbības darbīgā viela, dīgstos iekļūst caur šunu membrānām, tādējādi iedarbojās caur augu saknēm," - pievērš uzmanību uzņēmuma produktu eksperts.


Sedaksāns ir patogēno sēņu enzīma - sukcināta dehidrogenāzes inhibitors. Svarīgi pieverst uzmanību tam, ka šis enzīms ir būtisks patogēnu šūnu enerģētiskajos procesos, kas uztur elpošanu. Kad sedaksāns izjauc otro elpošanas ciklu, šūnas nesaņem enerģiju, tās pārtrauc vairoties, sēņotne sāk nīkuļot un tādējādi slimības attīstība tiek apturēta. Sedaksāns ir efektīvs pret daudziem slimību ierosinātājiem, kas atrodas uz sēklu virsmas un zem sēklapvalka. Slimības, kuras jāmin - cietā melnplauka, plankumainības, sārtais sniega pelējums un kviešu putošā melnplauka, slimības, kas izplatās caur augsni, kā arī rizoktonioze un pelēkais sniega pelējums.

Cita darbīgā viela ir fludioksonils. Tas ir pieskares fungicīda ar ilgstošo iedarbību darbīgā viela, kas nedaudz iekļūst sēklu iekšpusē un dīgsta koleoptilē. Tas kavē patogēno sēņu sporu sporulāciju. Ļoti labi aizsargā sēklas materiālu no slimībām, kas izplatās ar sēklām un caur augsni.

Juozas Semaška

Cita darbīgā viela ir fludioksonils

Tas ir pieskares fungicīda ar ilgstošo iedarbību darbīgā viela, kas nedaudz iekļūst sēklu iekšpusē un dīgsta koleoptilē. Tas kavē patogēno sēņu sporu sporulāciju. Ļoti labi aizsargā sēklas materiālu no slimībām, kas izplatās ar sēklām un caur augsni. "Šī kodne ir pieskares un lokālas sistēmas iedarbības, karboksamīdu un fenilpirolu ķīmisko grupu kodne, paredzēta ziemas un vasaras kviešiem, tritikālei un ziemas rudziem, lai aizsargātu pret slimībām, kas izplatās ar sēklu un caur augsni," - stāsta uzņēmuma produktu eksperts.


„Syngenta“ kodnes tiek ražotas pēc jaunākās Formula M tehnoloģijas, kurai ir raksturīgas pilnīgi jaunas, innovatīvas palīgvielas kodņu sastāvā. Jauna kodnes formulācija uzlabo sēklu kodināšanas kvalitāti. Tajā esošās saistvielas, krāsvielas, emulgātori un citas piedevas šķīstot ūdenī veido viendabīgu šķīdumu. Kodināšanas laikā šķīdums sēklu masā labi izplūst, vienmērīgi pārklāj sēklu virsmu un labi pielīp žāvēšanas laikā. Tas nodrošina labu kodināšans kvalitāti: sēklas tiek nokodinātas vienmērīgi, pārberot tās neveido putekļus, birstamības īpašības saglabājās. Ar jaunās Formula M formulācijas kodnēm apstrādātas sēklas fasēšanas, transportēšanas un sējmašīnu uzpildīšanas laikā nenoberzējās, kodne nenobirst, tādēļ nerodās darbīgās vielas zudumi un neveidojās putekļi. Zemāks putekļu līmenis ir ļoti svarīgs faktors, jo tā tiek samazināts risks strādājošajiem un netiek piesārņota vide. Turklāt jaunās formulācijas kodnes izmantošana ļauj izsēt precīzu sēklu normu, jo sēklas saglabā birstamību. Tomēr Semaška atzīmē, ka strādājot ar jebkādām kodinātām sēklām, obligāti ir jāievēro darba drošības prasības.

"Syngenta" - kodņu tirgus līdere Baltijas valstīs ir uzkrājusi daudzu gadu pieredzi, kura sākās ar pirmās kodnes "Maxim" pieteikumu tirgū 1996.gadā. Uzņēmuma galvenais darbības virziens - augu aizsardzības produktu selekcija un to piegāde lauksaimniecībai.

VIBRANCE DUO

LABĀKAIS SAKŅU AIZSARDZĪBAI

Informācija produktu

Pieskares un sistēmas iedarbības fungicīds ziemas un vasaras kviešu, rudzu un

Inovatīvi risinājumi sēklas materiālā esošo slimību ierobežošanai