You are here

Laba kodne - gluži kā augstas kvalitātes apavi augiem

Jaunumi
13.03.2020

Vibrance Duo beicasTuvojoties pavasara sējai, lauksaimniekiem ir svarīgi izvēlēties labu sēklas kodni, jo tās ietekmi uz riska samazināšanos var pielīdzināt ražas apdrošināšanai.

Uzņēmums Syngenta piedāvā inovatīvas Vibrance ģimenes kodnes, kas sniedz divkāršu aizsardzību graudaugiem ne tikai no sakņu kakla, bet arī no agrīnajā augšanas stadijā izplatītajām slimībām. Laba kodne ir gluži kā augstas kvalitātes apavi augiem.  Kodināšanas efekts vasarā saglabājas līdz labības stiebrošanās sākumam. 

«Te arī redzama atšķirība starp augsnē ieliktu «neapģērbtu» un «apģērbtu» augu. Augstas kvalitātes kodne ir laba sākotnējā aizsardzība, spēcīgs augšanas sākums un stingras saknes. Kodne nodrošina vienmērīgu dīgtspēju un vienmērīgu ražas augšanu, kas atvieglo turpmāko augu uzturēšanas darbu organizēšanu», saka uzņēmuma Syngenta produktu eksperts Jozs Semaška (Juozas Semaška). 

Gatavojoties vasaras sējai, ir iespējams izvēlēties Vibrance Duo, kas paredzēts vasaras kviešu un tritikāles kodināšanai vai Vibrance Star, kas paredzēts kviešu, miežu, tritikāles un auzu sēklu kodināšanai. Lauksaimnieki, kas iegādājas sertificētas sēklas, tās iegādāsies ar Vibrance Star vai Vibrance Pro kodnēm. 

Vibrance Duo sastāvā ir divas aktīvās vielas: fludioksonils un sedaksāns. Vibrance Star ir papildināts ar tritikonazolu. Fludioksonils lauksaimniekiem ir labi pazīstams kā kodināšanas līdzekļa Maxim populāra aktīvā viela, savukārt sedaksāns ir pilnībā jauna karboksamīdu grupas aktīvā viela, kas ir ne vien ārkārtīgi efektīva pret galvenajām ar sēklām pārnēsātajām slimībām, bet arī ievērojami uzlabo sakņu attīstību.

Sedaksāns aizsargā arī no sakņu un sakņu kakla puves, ko izraisa Rhizoctonia. Tritikonazols ir sistēmiskas darbības fungicīds, efektīvs pret putošo melnplauku un cieto melnplauku, sakņu kakla puvi, kas ir ļoti svarīgi, izvēloties kodināšanas līdzekli miežiem. 

Visas trīs aktīvās vielas lieto tikai kodināšanas līdzekļos, kas ir ļoti svarīgi gan aizsardzības efektivitātei, gan patogēnu rezistences novēršanai. Vibrance ģimenes kodnes ir pilnīgi drošas augiem, augi tās labi panes, kodnes darbojas kā biostimulatori - neaptur dīgšanu, nodrošina vienmērīgu asnu attīstību, palielina sakņu masu.

Vibrance mano ukisZiemas kvieši Etana tiek sēti atkārtoti, sēti 10. septembrī; augsnes sagatavošana - kultivēšana, sēklas norma 3,5 milj./ha, sēšanas dziļums 3,5 cm. 

Pētījumi liecina, ka sedaksānam ir līdzīga iedarbība kā augšanas hormonam giberalīnam, kas veicina auga virszemes daļas attīstību. Tā kā tam nav negatīvas ietekmes uz dīgtspēju, Vibrance kodnes ir īpaši piemērotas sēšanai minimāli kultivētā zemē. 

Augsnē vienmēr ir patogēni, kas izraisa sakņu kakla slimības, bet, iesējot ar Vibrance kodinātu graudu, tam apkārt izveidojas aizsargzona, un arī jaunais asns (koleoptils) saņem aizsardzību. Vibrance kodne aizsargā kviešus pret putošo melnplauku, cieto melnplauku, stublāju puves patogēniem, kviešu plēkšņu plankumainības un sakņu kakla puves, lapu brūnsvītrainības; miežus - pret putošo melnplauku, cieto melnplauku (pēdējo gadījumā - 100% efektivitāte!), svītraino dzeltenplankumainību, lapu brūnsvītrainību.

Jozs Semaška«Augstas kvalitātes kodne ir laba sākotnējā aizsardzība, nodrošinot spēcīgu augšanas sākumu un lielāku sakņu masu.», saka Jozs Semaška, uzņēmuma Syngenta produktu eksperts. 

«Gan ražas augšanas, gan ražas novākšanas laikā 2019. gadā nebija labvēlīgu apstākļu slimību izplatībai, tādēļ ir ticams, ka sēklas nebūs stipri piesārņotas, un pilnīgi pietiks ar mazāku kodnes normu 1,5 l/t. Protams, vēl nevar pateikt, kādi būs augsnes apstākļi sēšanas laikā, kas arī nosaka kodnes efektivitāti», saka Semaška, piebilstot, ka praksē lauksaimnieki bieži vien vienkārši ņem minimālās un maksimālās reģistrētās produkta normas vidējo rādītāju. 

Drīzumā gaidāmajai sējai ir iespējams sagatavoties savlaicīgi un jau tagad kodināt graudus, taču ir svarīgi, lai tiem būtu standarta mitrums (14%). Lai kodinātu tonnu graudu, jāpagatavo 8-10 litru šķīdums, graudi šādu daudzumu ātri absorbē un faktiski 2 stundas pēc kodināšanas jau ir sausi, un var gaidīt sēšanas laiku - tas nekaitēs ne graudaugu dīgšanai, ne kodnes efektivitātei. Pateicoties patentētajam sastāvam, kodne vienmērīgi pārklājas un stingri pielīp pie graudiem, sagatavotās sēklas ir pilnīgi brīvas no putekļiem, un nemainās to irdenums.

Arnoldas Čepele«Lauksaimniekiem iesakām izvēlēties Vibrance produktus, jo to aktīvo sastāvdaļu sinerģija patiešām ir iespaidīga», zina teikt Syngenta produktu attīstības vadītājs Arnolds Čepele (Arnoldas Čepele). 

«Kopš Vibrance Duo parādīšanās mūsu tirgū 2017. gadā, audzētāji ir pamanījuši labu sinerģiju starp aktīvajām vielām sedaksānu un fludioksonīlu. VIBRANCE® unikālās priekšrocības ir definētas saskaņā ar RootingPower ™ koncepciju, kas nodrošina stiprākas, veselīgākas saknes, kas jau no augšanas sākuma garantē auglīgu ražu. Kaut arī daži lauksaimnieki aizvien atbalsta senākās Maxim kodnes, iesakām drosmīgi pāriet uz Vibrance produktiem, jo aktīvo sastāvdaļu sinerģija tiešām ir efektīga», aicina Syngenta produktu attīstības vadītājs Arnolds Čepele. 

Vairāk par Vibrance ģimenes produktiem lasiet šeit.