Novērojumi uz Latvijas laukiem

Aktualitātes uz lauka

Sakarā ar Covid-19 pieņemtajiem ierobežojumiem, Syngenta izveidojusi jaunu rubriku par aktuālo situāciju uz laukiem. Agronomi šajā laikā dosies ekspedīcijā pa Latvijas laukiem dažādos novados, veiks novērojumus un pēc tam dalīsies secinājumos par augu veģetācijas attīstību, kā arī ieteiks profesionālus risinājumus un atbildēs uz Jūsu jautājumiem.

Ziemas rapsis


Vakar Egija (agronome-konsultante Zemgales reģionā) un Sanita (agronome-konsultante Kurzemes reģionā) devās pirmajā ekspedīcijā, apskatot laukus Dobeles un Tērvetes novados.

Pēc veiktajiem novērojumiem agronomes secinājušas, ka lauki ir gana slapji un retais var tikt virsū, lai kliedētu m/m. Kādam tas ir izdevies izveidojot pamatīgas risas, kādam atkal sanācis ļoti viegli. 

Ziemas rapsim kā pirmo mēslojumu kaisa NPK 15-15-15 vai Amonija nitrātu 34,4%. Rapša attīstības stadija ir dažāda - no AS 28 līdz AS 33, bet vairumam no AS 33 pat līdz AS 35 un stublājs pakāpies krietnu sprīdi augšup. Īstais laiks, kad būtu jālieto augu augšanas regulators un fungicīds Toprex deva 0,5 l/ha. Lai ierobežotu krustziežu smecernieku, pie Toprex klāt pievieno pieskares insekticīdu Karate Zeon deva 0,15l/ha. Neskatoties uz vējaino laiku, vienu izdevās ieraudzīt. Lai varētu laukus apstrādāt ar augu aizsardzības līdzekļiem, jānogaida piemēroti laikapstākļi un temperatūra. Neskatoties uz to, ka rudenī ir miglots graminicīds, pret labību kā sārņaugiem, tad pavasarī, šobrīd, miglošana būtu jāatkārto, par cik rudenī bija nevienmērīga dīgšana. Ziemas rapsī labībai kā sārņaugiem lietojam graminicīdu Zetrola deva 0,75 l/ha, bet vārpatai deva 1 -1,5 l/ha.
Ziemas kvieši


Ziemas kviešu lauks ar pērnajiem ziemas kviešiem kā sārņaugu. Visvairāk šādi skati ir pie minimālās augsnes apstrādes, kā rezultātā ir plašs slimību spektrs. Uz lapām var redzēt gan pelēkplankumainību, gan dzeltenplankumainību.
Ziemas kviešu lauki ir dažādi to attīstības stadijas ziņā. Šajā attēlā ir vēlais sējums, kvieši aiz kviešiem, sacerojis nav nemaz, sakņu sistēma niecīga. AS 21.Šeit ziemas kviešu lauks ir diezgan labi cerojis rudenī, par cik laicīgi sēts. Sakņu sistēma ir laba, baltās saknītes arī ir un augs var sākt izmantot barības vielas. Syngenta ieteikums šādā laukā lietot regulatorus Cikocels deva 1-1,2 l/ha + Modus Start deva 0,3 l/ha. Regulatori strādās uz sakņu sistēmu, cerošanu, produktīvo stiebru izveidošanu, stiebra sieniņu sabiezināšanu kā arī pirmo starpmezglu posma saīsināšanu. Protams, lauku apstrāde izvērtējot gaisa temperatūras. Pievienojam arī mikroelementus, jo ziemas kviešiem šobrīd trūkst mangāns, bors, varš, cinks.


RudziAS 31, attēlā var redzēt cik augstu katrs starpmezglu posms ir pavirzījies. Syngenta ieteikums augu regulācijai ir Moduss Start deva 0,25 l/ha no AS25 un atkārtoti pēc 14 dienām Moduss Start 0,3 l/ha vai Moduss 0,3l/ha no AS 33.